newspaper.com.ua

Просто ще один сайт на WordPress

Карантин підвищив попит на складську нерухомість

Складський, промисловий та логістичний сектори у країнах Центральної та Східної Європи стали одними із найбільш затребуваних видів активів з 2019 року, за версією Colliers, CMS та Randstad. На більшості ринків регіону рівень вакантності нижче 5%. Онлайн-торгівля й до карантину була драйвером попиту на такі приміщення, але локдаун істотно посилив цю тенденцію.

Про це повідомляється у пресрелізі компанії з управління інвестиціями у сфері комерційної нерухомості Colliers International.

Ціни:

  • середня орендна ставка в ЦСЄ коливається від $3,4 до $6,5 за м²/місяць, хоча на ринках, що знаходяться на ранніх стадіях розвитку, ставки нині можуть досягати й $8,2 за м²/місяць.
  • щодо України, орендні ставки на якісні складські приміщення в Києві не лише не просіли через рецесію економіки, спровоковану пандемією, а й навіть дещо зросли. В кращих активах вони становлять $5-5,5/м².

На початку минулого року загальний обсяг складських приміщень у Києві склав близько 1 764 000 м², протягом року на ринок вийшли три нові об’єкти, що поповнили загальну пропозицію на 82 000 м². Нова пропозиція демонструє найвище зростання за останні шість років. У 2021 році очікується ведення в експлуатацію трьох нових складських комплексів площею 103 000 м².

Пандемія не спровокувала зростання вакантності. Зростання попиту й орендних ставок викликає інтерес до цього сегмента у девелоперів та інвесторів.

Річний оборот роздрібної торгівлі в Києві зріс на 9% з початку року (1-3 квартал 2020 року). Протягом 2020 ритейлери відкрили понад 600 нових локацій по всій Україні. Таке значне розширення провокує додатковий попит на складські приміщення. А через низьку вакантність в цьому сегменті деякі ритейлери інвестують в проєкти build-to-suit.

Частка електронної комерції в роздрібних продажах в Україні збільшилася на 45% (р/р) в 2020 році й склала 8%, згідно з даними Euromonitor International. А до 2025 року, за прогнозами, досягне 12%.

Логістика та дистрибуція. Зростання електронної комерції та роздрібної торгівлі стимулювало розвиток логістики та дистрибуції. Як і у випадку з ритейлерами, через брак складських приміщень логістичні оператори інвестують у build-to-suit.