newspaper.com.ua

Просто ще один сайт на WordPress

Названо мікроби, здатні вижити на Марсі

Названо мікроби, здатні вижити на Марсі

Фото: twitter.com/mICROBIOsh

Спори чорної цвілі Aspergillus niger

Спори грибів Aspergillus niger можуть зберігати життєдіяльність на поверхні Марса, як мінімум, п’ять годин.

 

Вчені з’ясували, що спори чорної цвілі Aspergillus niger здатні пережити політ на Марс, а також випадково вижити в екстремальних умовах Червоної планети. Дослідження астробіологів було опубліковано в науковому журналі Frontiers in Microbiology.

 

Для проведення експерименту були створені умови, схожі на марсіанські. Цього вдалося домогтися за допомогою повітряної кулі, яка протягом декількох годин перебувала на висоті близько 38 км від поверхні Землі, у стратосфері.

 

Радіаційна обстановка на цій висоті, приблизно, дорівнює тій, яка спостерігається в нижніх шарах атмосфери Марса і на його поверхні.

 

Чотири види мікробів – Staphylococcus capitis, які мешкають на шкірі людини, бактерії-екстремофили з родів Buttiauxella і Salinisphaera, які, імовірно, можуть жити в атмосфері та грунті Марса, а також спори чорної цвілі – грибка Aspergillus niger, що викликає небезпечні інфекції легенів, помістили в установку MARSBOx.

 

Вона являє собою прикріплений до повітряної кулі контейнер, в якому відтворюються типові для Марса температура і тиск, склад атмосфери та грунту.

 

З поверненням на Землю вчені спробували оживити спори мікробів, які по-різному пережили подорож.

 

Найгірше впоралися бактерії з роду Buttiauxella – всі їх колонії і спори були повністю стерилізовані.

 

Найкраще перенесли політ спори чорної цвілі, на які майже не подіяло ультрафіолетове випромінювання. За розрахунками дослідників, ці грибки можуть прожити на поверхні Марса, як мінімум, п’ять годин.

 

Вчені підкреслили, що чорна цвіль може представляти серйозну загрозу учасникам майбутніх експедицій на Марс, а також є потенційно небезпечним контрамінантом (небажаним біологічним агентом) який може вижити при випадковій доставці на планету.