newspaper.com.ua

Просто ще один сайт на WordPress

США проти Китаю. Театри нової холодної війни

США проти Китаю. Театри нової холодної війни

Китай проти США – нова холодна війна

Нова холодна війна за домінуючу роль в світі – між США і Китаєм – містить розподіл сфер впливу.

 

Новинами про те, що світ знову біполярний і холодну війну ведуть між собою США і Китай, давно вже нікого не здивуєш. Особливо після того, як в Білий Дім прийшов Джо Байден і на весь світ оголосив, що Америка повернулася. Так, а де ж розгорнуться головні битви цієї  нової холодної війни.

Чотири країни

 

Чотири ключові країни, приклади яких демонструють характер нового протистояння США і Китаю – це Німеччина, Джібуті, Індія і Філіппіни, пише Bloomberg.

 

“Ключові країни – не просто посередники або пішаки, які переставляє Вашингтон чи Пекін. Деякі грають на їхніх розбіжностях, інші шукають третій шлях у все більш біполярному світі, а треті схиляються до того чи іншого табору”, – йдеться в статті видання.

 

Під час першого телефонного дзвінка американський президент Джо Байден і китайський лідер Сі Цзіньпін обговорили проблеми, за якими США і Китай мають протилежні погляди. Обидві сторони продемонстрували, що не поступатимуться «колючим питанням» Тайваню, Гонконгу і Сіньцзяну. Байден і Цзіньпін визначили сфери, які можуть створити тривале напруження між країнами в епоху після президентства Дональда Трампа.

 

Німеччина – лідер Європейського союзу, який не так войовниче налаштований до Китаю, в порівнянні з США. Боротьба за Німеччину – це боротьба за Європу.

 

Звичайно, практично ніхто в Європі не бачить поки ніякої безпосередньої військової загрози з боку КНР, і навряд чи хто, за винятком, Великої Британії, готовий відправити будь-які військові сили в Азіатсько-Тихоокеанський регіон після того, як Китай запишуть як потенційну загрозу в нову концепцію НАТО. Але спостерігачі відзначають зближення позицій Брюсселю – і Вашингтона щодо Китаю після приходу Джо Байдена до влади.

 

Глава євродипломатії Жозеп Боррель позначив готовність Брюсселю активніше сперечатися з політикою Китаю в Гонконзі – питання, в якому Європа останнім часом була набагато м’якшою Америки.

 

 

Багатогранна конкуренція

 

Боротьба США і Китаю включає пошук балансу сил в Інтернеті і політичних ідей, а також баланс військової сили і торгівлі. Протистояння розгортається в міжнародних організаціях, а також в сфері технологій майбутнього. Ключова зброя суперництва варіюється від стратегічної корупції до інвестицій в інфраструктуру. Отож, боротьба за статус головної наддержави приймає різні форми і відбувається в багатьох сферах.

 

Експерти прогнозують, що загострення, якщо і спалахне, то на безпосередній периферії Китаю, можливо, поблизу Тайваню або уздовж кордону з Індією. Але амбіції і економічна сила Пекіна впливають майже на всі континенти. При цьому, критичні дії, ймовірно, будуть відбуватися в залах засідань Центральної Європи, так само як і на військово-морських кораблях в Західній частині Тихого океану.

 

 

Не СРСР

 

США зіткнулися зі складнішим шляхом в цьому змаганні, ніж здається на перший погляд. Глобальні рейтинги позитивного ставлення до Китаю дещо знизилися через його роль в пандемії COVID-19 і грубу політику комуністичного режиму. Але Пекін володіє поєднанням економічної сили, що є потужнішою «стратегічною зброєю», ніж та зброя, яку колись мав Радянський Союз. Китай тепер може впливати не тільки на країни, що розвиваються, але і на деяких ключових демократичних союзників Америки.

 

“Ми знаходимося в розпалі фундаментальної дискусії про майбутній напрямок нашого світу”, – заявив президент США Джо Байден на Мюнхенській конференції з питань безпеки.

 

Протягом тривалого часу Америка була надзвичайно потужним конкурентом, оскільки вона очолює вільний демократичний світ, що дає їй переваги на міжнародній арені. І все ж, якщо Вашингтон не зможе утримати основні держави на своєму боці в найближчі роки, він ризикує отримати гіркий досвід втрати статусу конкурентоспроможної наддержави, резюмує Bloomberg.