newspaper.com.ua

Просто ще один сайт на WordPress

Сови проти жайворонків: вчені з’ясували, хто ефективніший на роботі

Сови проти жайворонків: вчені з ясували, хто ефективніший на роботі

Фото: pixabay.com

Вчені порівняли ефективність двох основних хронотипів людей

У представників вечірнього хронотипу з часом накопичується дефіцит сну, який призводить до проблем зі здоров’ям і зниження працездатності.

 

Вчені з Університету Оулу у Фінляндії з’ясували, що сови приблизно у два рази менш ефективні на роботі, ніж жайворонки, а також раніше виходять на пенсію за інвалідністю. Стаття з результатами багаторічного дослідження була опублікована в журналі Occupational & Environmental Medicine.

 

 

 

Як відомо, є два хронотипи людей: “досвітники” (жайворонки) і “надвечірники” (сови), а також є проміжний варіант. Фінські дослідники вирішили оцінити, хто з них найбільш ефективний на роботі і здоровіший під старість.

 

Для аналізу вони використовували дані постійного популяційного дослідження NFBC1966, у якому взяли участь 12 058 дітей – 6 169 хлопчиків і 5 889 дівчаток, які народилися в Північній Фінляндії в 1966 році.

 

Коли учасникам дослідження виповнилося 46 років, вони пройшли опитування, у якому оцінили результати своєї трудової діяльності і стан здоров’я, а також охарактеризували спосіб життя. За цими даними вчені зробили висновок про їхній природний хронотип.

 

В остаточний аналіз потрапили 2 672 чоловіків і 3 159 жінок, щодо яких була повна інформація. Станом на 2012 рік усі вони працювали. Протягом наступних чотирьох років за ними спостерігали, щоб дізнатися, хто з них припинив працювати й отримав пенсію за інвалідністю.

 

За цей період 84 особи вийшли на пенсію за інвалідністю, а 17 осіб померли.

 

Частки поміж жайворонків, осіб проміжного хронотипу і сов склали 46%, 44% і 10% серед чоловіків і 44%, 44% і 12% відсотків серед жінок відповідно.

 

Як з’ясувалося, сови, у порівнянні з жайворонками, мали гірші оцінки за всіма параметрами, пов’язаними зі сном і здоров’ям, повідомляли про недосипання і безсоння та частіше залишалися без сім’ї і без роботи.

 

Уже у віці 46 років 28% сов серед чоловіків і 24% сов серед жінок вказували, що погано справляються зі своєю роботою.

 

У жайворонків або осіб із проміжним хронотипом цей відсоток був приблизно у два рази нижчий.

 

Також у сов виявився вищим ризик дострокового виходу на пенсію за інвалідністю. У чоловіків цього хронотипу вихід на пенсію за інвалідністю спостерігався в три рази частіше, ніж у їхніх однолітків-жайворонків.

 

Автори дослідження підкреслили, що не ставили за завдання відшукати причини відмінностей між хронотипами, проте припустили, що головна з них – дефіцит сну в сов, який накопичується.

 

Жайворонки, як правило, рано лягають спати і регулярно отримують необхідну кількість годин сну. У сов же зазвичай накопичується недосипання, і вони надолужують втрачений сон, відсипаючись у вихідні.

 

У результаті спостерігається постійний збій добового ритму, що безпосередньо пов’язано з погіршенням здоров’я і когнітивною діяльністю.

 

Хронотип у значній мірі закладається на генетичному рівні, крім того, на нього впливають фактори довкілля. Вчені закликають не змінювати свій хронотип, а організовувати режим дня так, щоб регулярно висипатися.