newspaper.com.ua

Просто ще один сайт на WordPress

Китайці та українці: порівняння зарплат, пенсій та ВВП

Зарплати. Китай – величезна держава, а тому зарплати суттєво відрізняються за регіонами. Але загалом в країні мінімальна зарплата у 2020 році була на рівні 2480 юанів, за даними Trading Economics. Це приблизно 10 700 гривень. Цікаво, що протягом 2019-2020 років зарплата не змінювалася. В Україні мінімалка майже вдвічі нижча і з 1 січня 2021 року становить 6 тисяч гривень.

Середня зарплата в Китаї за останніми даними Національного бюро статистики Китаю у 2019 була на рівні 90 501 юанів за рік. Це понад 32 500 гривень на місяць. Найбільше заробляють на сході країни, а найменше – на півночі та в центрі.

Середня зарплата в Україні за аналогічний період становила 9 205 гривень. А за останніми даними у грудні 2020 року зросла до 14 179 гривень за даними Держстату. Зверніть увагу, що це зарплата до оподаткування.

Пенсії. В Китаї дворівнева система пенсій: базова (по 1% від індивідуальної середньої зарплати за кожен рік стажу) та накопичувальна (те, що пенсіонер відклав на своєму пенсійному рахунку, коли працював). Тож в Китаї немає поняття мінімальної чи максимальної пенсії, як це є в Україні. Українські пенсіонери отримують мінімально 1769 гривень, що заклали у держбюджеті, і наступне підвищення відбудеться лише у липні.

Вихід на пенсію. В Україні чоловіки та жінки виходитимуть на пенсію з 1 квітня 2021 року однаково – в 60 років. В Китаї є різниця: чоловіки так само виходять на пенсію у 60 років, а от жінки насолоджуються заслуженим відпочинком раніше – у 55 років. Як повідомляє Bloomberg, пенсійний вік в Китаї не змінювали ось уже 40 років, тому зараз розглядають варіанти його підвищення.

ВВП на душу населення. ВВП на душу населення – один з показників, який показує рівень життя. В Китаї за 2019 рік ВВП на душу населення становив 10 261 долар, а в Україні – 3660 доларів. До речі, схожим є співвідношення між середніми зарплатами українців та китайців.

У 2019 номінальний ВВП Китаю становив 14,34 трильйона доларів (2 позиція у світі), а України – 153,78 мільярда доларів, що ставить її на 56 позицію у світі, за даними Світового банку.

Щобільше, Китай став єдиною розвиненою економікою світу у 2020 році, яка попри пандемію дала ріст – на 2,3%, як повідомляє CNBC. За попередніми оцінками Мінекономіки ВВП України скоротилося на 4,2%.

Чому економіка Китаю успішніша. Ще 40 років тому Китай був бідною та відносно ізольованою країною зі своїм комуністичним режимом та плановою економікою. Та у 1979 році в країні почалися реформи, які перетворили Китай на “економічного монстра”, який конкурує з США за економічне домінування.

Все почалося з вільних ринків для фермерів, щоб стимулювати внутрішнє виробництво та створення вільних економічних зон, щоб залучити інвесторів. Далі взялися за децентралізацію та заохочення населення до створення власного бізнесу.

З введенням вільного ринку ВВП країни зростав в середньому на 9,5% щороку до 2018 року. Це дозволяло країні подвоювати свій ВВП кожні 8 років, а статусу бідних позбулися 800 мільйонів осіб, свідчать дані Світового банку.

До речі, якщо вас цікавить швидка позика до зарплати, за допомогою порталу Finance.ua можна підібрати для себе оптимальні умови.