newspaper.com.ua

Просто ще один сайт на WordPress

Чому в Україні зростають ціни на житло — пояснення експерта

Попри кризу, спричинену пандемією, ціни на нерухомість в найбільших українських містах за останній рік зросли. Йдеться про показники від 4 до 18% у гривні та до 12% — у доларовому еквіваленті.

За словами директора Науково-технічного центру Академії будівництва України Івана Перегінця, до кінця року варто очікувати ще більшого подорожчання: від 15 до 25%.

Дізнавайтесь корисні новини та поради щодо нерухомості в телеграм-каналі Finance_ukr &#129 323;

Чому в рік пандемії житло дорожчає? Пандемія та збільшення грошової маси США вплинули на світові ринки, зокрема, сировинні. Вартість металу збільшилась на 20−30%, відповідно в Україні арматура із 17−20 тисяч за тонну почала коштувати понад 30 тисяч.

«А це найбільш вагома складова в будівельному секторі. За цим потягнулися й оздоблювальні та інженерні матеріали», — розповів Іван Перегінець.

По-друге, як зауважив експерт, йдеться й про маркетингову складову житла, яка стала покращуватися.

За словами експерта, не варто забувати й про такий фактор, як заробітна плата, зокрема, й мінімальна.

«Влада постійно пропонує збільшити мінімальну зарплату, і галузева зарплата будівельників сьогодні складає від 1000 гривень за один день. Плюс можна говорити про дефіцит кваліфікованих робітників: за статистикою 50% від осіб, які виїхали працювати за кордон, працюють в будівельному секторі. Це добре, бо там люди набираються міжнародних стандартів якості, але, повернувшись в Україну, вони не хочуть отримувати менші заробітні плати. Це також стимулює підняття вартості будівельного сектору», — додав він.

Як впливає на ринок нерухомості корупція? Дуже важливе питання у формуванні цін на нерухомість та забезпеченні гарантій, що житло добудується, — це загальнофінансова складова обліку будівельної продукції, говорить експерт.

«В будівництві йде запальний вал прибутку для компанії, а не фінансування конкретного об’єкта. Наприклад, якщо в компанії двадцять будинків, люди вкладають кошти в один, а їх перекидають всі на п’ятий-сьомий-двадцятий. Таким чином немає конкретики. Тому зараз ми рекомендуємо, аби кошти, які інвестори вкладають в конкретний будинок, витрачались саме на нього», — наголошує він.

Перегінець розповів, що в Україні, на жаль, склалась ситуація, коли компанія може розпоряджатися коштами, які прийшли на її рахунок, як забажає. Таким чином виводиться капітал, сподіваючись на те, що майбутні замовники компенсують виведені кошти. Відтак будується фінансова піраміда в будівельному секторі.

Чи буде нерухомість дорожчати й надалі? Експерт зазначив, що інформація про подальше подорожчання житла до кінця року швидше за все буде правдою.

«Динаміка росту ціни на будівельні матеріали та квартири є. Крім того, на літній і осінній період буде сезонний сплеск вартості житла. Тому зростання може дійти до 25%», — говорить він і наголошує, що подорожчання — це не маркетинговий хід, а реальний прогноз.