newspaper.com.ua

Просто ще один сайт на WordPress

Грошей немає, та ви тримайтеся. Підсумки місії МВФ

Грошей немає, та ви тримайтеся. Підсумки місії МВФ

МВФ грошей Україні поки не дає

Місія МВФ завершила роботу в Україні, програма співпраці так і не була переглянута, транш Україна не отримала.

Переговори України з МВФ про перегляд програми співпраці і отримання нового траншу допомоги закінчилися нічим.

У період з 21 по 23 грудня і з 11 січня по 12 лютого фахівці МВФ обговорили з представниками влади України прогрес у впровадженні реформ, але виділенням грошей ці переговори не закінчилися.

У Мінфіні кажуть, що конструктивний діалог з фондом триває. Але експерти вже підраховують негативні наслідки від відсутності угоди з МВФ і прогнозують, що грошей не буде до літа точно.

Корреспондент.net розбирався, що чекає на Україну після невдалих переговорів з головним кредитором.

Усе через боротьбу з корупцією?

Точніше – її відсутність. У МВФ зазначили, що дискусії з українським урядом фокусувалися на законодавчих ініціативах щодо відновлення і посилення антикорупційної інфраструктури та судочинства.

“Обговорення було продуктивним, проте потрібен більший прогрес на користь завершення першого перегляду програми. Дискусії триватимуть”, – резюмував результати роботи постійний представник МВФ Йоста Люнгман.

Міністр фінансів Сергій Марченко зазначає, що зараз пропозиції, в тому числі драфти законопроектів з питань, обговорених під час місії, розглядаються МВФ. “Ми готові продовжувати це обговорення, коли представники фонду закінчать свій аналіз”, – резюмував глава Мінфіну.

“Міжнародний валютний фонд грошей не дасть. Згоди не досягнуто навіть на рівні робочої групи. Я не посвячений в деталі переговорів, проте можна здогадуватися, що проблемними вкотре стали питання боротьби з корупцією і безнадійно хвора судова система”, – вважає економіст Тарас Козак.

Аналітики стверджують, що заява МВФ про завершення місії в Україні є “холодним душем”.

“Досить очікувано, я ніяк не міг зрозуміти оптимізму деяких експертів, що прогнозували staff level agreement за результатами місії за наявності стількох проблемних питань”, – констатує глава департаменту макроекономічних досліджень групи ICU Сергій Ніколайчук.

Грошове питання

МВФ затвердив нову 18-місячну програму stand-by для України на близько 5 млрд доларів ще в червні 2020 року і відразу виділив 2,1 млрд доларів першого траншу. Глава Нацбанку Кирило Шевченко тоді заявляв, що Україна сподівається отримати в 2021 році три транші від МВФ на загальну суму в 2,2 млрд доларів.

Проблем у відносинах з МВФ додалося, коли 18 січня поточного року, на тлі протестів в регіонах, Кабмін за ініціативою президента Володимира Зеленського прийняв постанову, якою з 1 лютого встановлюється гранична ціна на газ для населення на рівні 6,99 грн за кубометр – в середньому на 30% нижче від січневої ціни. Це було зроблено всупереч тому, що відкриття ринку газу для населення було одним з основних зобов’язань України перед МВФ. Міністр фінансів Сергій Марченко акцентував, що для отримання Україною наступного траншу від МВФ необхідно врегулювати ситуацію на ринку природного газу.

Наслідки будуть, але пізніше

Експерти прогнозують, що найближчим часом негативних наслідків від відсутності угоди з МВФ для української економіки не буде.

“Грошей від МВФ не буде. До літа точно. Чи є загрози для макрофінансової стабільності України? Зростання цін, курс гривні, економічне зростання, дефіцит бюджету протягом найближчих місяців будуть в прогнозованих рамках, у безпечних і прийнятних діапазонах. На мій погляд, проблеми в економіці можуть початися у вересні, коли Україна буде мати великі виплати боргів в іноземній валюті. Таке могло статися ще в грудні 2020 року, але тоді МВФ “увійшов в положення” і за лаштунками допоміг нашій країні. Мабуть, востаннє”, – резюмує Тарас Козак.


Новини від Корреспондент.net в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/korrespondentnet