newspaper.com.ua

Просто ще один сайт на WordPress

Двічі виправданий. Чим закінчився імпічмент Трампа

Двічі виправданий. Чим закінчився імпічмент Трампа

Свято на вулиці Трампа

Обидві спроби оголосити імпічмент Дональду Трампу провалилися, він і далі зможе займатися політикою і балотуватися в президенти США.

 

Дональду Трампу так і не змогли оголосити імпічмент навіть після того, як він залишив посаду. Але в історію він однаково увійшов. Ніколи ще одному президенту не намагалися оголосити імпічмент двічі, і ніколи це не відбувалося вже після закінчення терміну його повноважень.

 

Проте тепер Трамп на коні і готує повернення у велику гру.

 

 

Швидкий процес

 

Розгляд другого імпічменту Трампа вмістився в рекордно короткий термін. Дональда звинувачували в підбурюванні до заколоту після січневого штурму Капітолія натовпом його прихильників.

 

Щоб підтвердити звинувачення Палати представників, у Сенаті необхідно було зібрати дві третини голосів. Але з 100 сенаторів за імпічмент Трампа проголосували 57 осіб замість необхідних 67. Тобто на сторону демократів перейшли навіть семеро республіканців.

 

Демократи намагалися посилити тяжкість звинувачення проти Трампа, показавши в Сенаті серію не оприлюднювати раніше відеозаписів, зроблених у день атаки на Конгрес США. На цих кадрах зафіксовано кілька епізодів, коли співробітники служби безпеки намагалися приховати від натовпу, який увірвався в будівлю, конгресменів і віце-президента США Майка Пенса.

 

Демократи звинувачували Трампа в тому, що до штурму Капітолія привела його стратегія, що складається з чотирьох висловлювань. Спочатку, ще до виборів, він почав переконувати прихильників, що програти може лише в разі фальсифікацій; потім, після поразки, почав оскаржувати результати в судах, одночасно повторюючи безпідставні твердження про обман; після цього він у розмові із секретарем штату Джорджія спробував переконати його “знайти голоси”, нібито віддані за нього; нарешті, коли чиновники-республіканці і судді, призначені Трампом, відмовилися скасовувати результати, президент, на думку обвинувачення, спробував зірвати сертифікацію результатів.

 

Адвокати Трампа, у свою чергу, намагалися довести, що промова Трампа перед штурмом Конгресу не була чимось екстраординарним і що демократи нібито дозволяли собі раніше схожу риторику щодо президентської партії.

 

Американські ЗМІ називають показовим той факт, що навіть сенатори-республіканці, які голосували проти імпічменту, не намагалися у своїх виступах виправдати чи захистити Трампа.

 

“Партійні лідери, і навіть найлояльніші прихильники президента в Сенаті, не захищали його дії”, – пише New York Times.

 

Слухання в Сенаті // EPA

 

 

Перспективи Трампа

 

Трамп зберіг право висунутися на другий термін у 2024 році. Втім, ніколи раніше президент не отримував стільки голосів за свою винуватість від сенаторів від своєї ж партії. Але Трампу не звикати щось робити першим.

 

Відразу після виправдання він оприлюднив заяву, у якій назвав процес “черговою фазою найбільшою полювання на відьом в історії нашої країни”.

 

Тепер від Трампа чекаю повернення у велику гру.

 

“Республіканці подвоїли ставку, зроблену п’ять років тому: краще не розпалювати чергову відкриту конфронтацію щодо особи, яку досі одностайно підтримують мільйони їхніх виборців”, – пише NYT.

 

Однак реальні перспективи Трампа залишаються туманними, оскільки навіть у середовищі однопартійців його імідж помітно потьмянів через скандали в останні місяці президентства.

 

Наприклад, Мітч Макконел, глава республіканців у Сенаті, який проголосував за виправдання, заявив, що Трамп “без сумніву несе відповідальність за події 6 січня”. Він підкреслив, що колишній президент все ще може стати обвинуваченим у кримінальній справі з такою ж фабулою.

 

Але Трампа це мало хвилює. Він уже пообіцяв, що продовжить свою політичну кар’єру. “Наш історичний і прекрасний рух Make America Great Again (Зробимо Америку знову великою) лише починається. У найближчі місяці я збираюся поділитися з вами багатьма думками. Я готовий продовжити цю видатну пригоду, мета якої – добитися величі для всіх американців”, – підкреслив екс-президент.