newspaper.com.ua

Просто ще один сайт на WordPress

Штурм і бувай, НАТО. Криза в Грузії поглиблюється

Грузинський спецназ затримав керівника головної опозиційної партії країни, а влада змінила уряд.

 

У Грузії політична криза. Через кримінальне переслідування лідера опозиції у відставку пішов прем’єр-міністр країни. Але правляча партія не розгубилася – затвердила новий склад уряду і затримала того самого опозиціонера.

 

Захід обурюється, опозиція погрожує протестами, спецназ штурмує офіс опонентів влади.

 

Корреспондент.net стежить за ситуацією в Грузії.

 

Російська справа

 

Політична криза в Грузії почалася через розслідування кримінальної справи, яка стосується подій червня 2019 року. Тоді представники опозиції влаштували масову акцію протесту в Тбілісі і увірвалися в парламент. Це сталося після того, як депутат Держдуми РФ Сергій Гаврилов виступив у парламенті, сидячи в кріслі спікера.

 

17 лютого суд Тбілісі задовольнив клопотання прокуратури про арешт лідера опозиційної партії «Єдиний національний рух» Никанора Мелія, якому закидають організацію заворушень та участь у штурмі парламенту Грузії в 2019 році.

 

EPA

Ніка Мелія

 

Однак, затримати Мелію відразу у правоохоронців не вийшло. Він забарикадувався в офісі партії Єдиний національний рух. Під офісом зібралися близько 200 осіб, в тому числі лідери інших опозиційних партій, що заважають діям поліцейських.

 

На знак протесту проти арешту Мелії прем’єр-міністр Грузії Георгій Гахарія заявив, що покидає свій пост.

 

«Моя тверда позиція полягає в тому, що неприпустимо вершити правосуддя щодо однієї людини, якщо це створює ризик здоров’ю та життю наших громадян або створює можливість політичної ескалації в нашій країні», – заявив Гахарія, який займав свою посаду з вересня 2019 року.

 

Але вже в понеділок, 22 лютого, парламент Грузії висловив довіру новому Кабінету міністрів. Його очолив Іраклія Гарібашвілі, екс-міністр оборони, вже колишній прем’єр-міністр у 2013 – 2015 роках.

 

Між урядами Гахарії і Гарібашвілі немає кардинальних відмінностей: обидва належать до правлячої партії Грузинська мрія, і в кабінеті змінилося лише два міністри.

 

Опозиція вже назвала вибір парламенту “найгіршим рішенням”. Гарібашвілі вважається одним з вірних кадрів Бідзіна Іванішвілі, колишнього голови правлячої партії, якого опозиція вважає неформальним одноосібним правителем Грузії.

 

Слідом за цим правоохоронці взяли штурмом і офіс опозиціонерів, затримавши Мелію.

 

 

Протести

 

Затримання Мелії викликало протести прихильників опозиції в центрі Тбілісі.

 

“Гарібашвілі вирив і собі, і Бідзіні Іванішвілі політичну могилу. Це все скоро закінчиться. Ніка Мелія буде вільний, а ми будемо переможцями”, – заявив соратник Мелії з Єдиного національного руху Зачервона Удумашвілі.

 

“Великою ганьбою буде встановлення в країні комічної диктатури Іванішвілі-Гарібашвілі”, – заявила екс-спікер парламенту Ніно Бурджанадзе.

 

Народний захисник Грузії (здійснює нагляд за дотриманням прав людини) Ніно Ломджарія назвала затримання Мелії ганьбою.

 

А ось правляча партія Грузії вважає затримання Мелії “зразковою операцією”.

 

EPA

Штурм офісу опозиції

 

 

Захід обурюється

 

Партія Єдиний національний рух була заснована екс-президентом Грузії, а нині громадянином України Міхеілом Саакашвілі, він досі значиться її почесним президентом.

 

Штурм офісу та арешт лідера опозиції викликали обурення з боку США та Великої Британії.

 

“Я вражений сценами біля офісу Єдиного національного руху. Хаос і насильство найменше потрібні зараз Грузії. Я закликаю всі сторони діяти стримано зараз і в найближчі дні”, – заявив посол Великої Британії у Грузії Марк Клейтон.

 

 

Поки що зрозуміло одне – арешт Мелії привів до ще більшої поляризації політичної ситуації в країні і завдав удар по іміджу Грузії як країни, яка прагне стати членом НАТО і ЄС.

 

“Сьогодні Грузія зробила крок назад на шляху до становлення більш сильної демократії в сім’ї євроатлантичних держав”, – йдеться в заяві посольства США в Грузії.

 

Влада ж запевняє, що Грузія – правова держава, а грузинська поліція продемонструвала “найвищий стандарт” професіоналізму під час арешту опозиціонера.

 

Що буде далі

 

На думку експертів, вже зараз можна говорити, що Тбілісі позбавив себе шансу отримати в цьому році План дій щодо членства (ПДЧ) НАТО. Хоча ще півроку тому така перспектива здавалася цілком реальною.

 

Зараз в Альянсі висловили свою “глибоку стурбованість” арештом Мелії. Переслідування опозиції дає чудові аргументи тим в Альянсі, хто виступає проти розширення на Схід і хотів би зняти питання з порядку денного.